Youtube Nasıl Para Kazanılır? 2023 Yöntemleri

Youtube içerik yükleyerek çok sayıda fenonmet para kanıyor. Sizde bu işlemler nasıl yapılır, video yükleyeren para nasıl kazaılnır? Diyorsanız içeriğimiz tam size göre. Tabii ki internetin gelişimi, sosyal medyanın bu kadar verimli kullanılması ve dijital pazarlamanın günümüz noktasına evrilmesiyle bu durum daha da merak konusu olmaya başladı.

İlk olarak Google tarafından satın alınmış olan Youtube teknik olarak dünyanın en büyük reklam ağlarından birisine sahiptir. Haliyle yayıncılara ciddi bir reklam ödemesi yapabilme potansiyeline Google sayesinde ulaşabiliyor.

Herkesin merak ettiği noktaların başında Youtube ne kadar kazandırıyor gelse de aslında bunu sağlayabilecek şartları bilmek gerektiği aşikâr. Eskiden tüm kanallarda para kazanma aktivasyonunun hemen yapılabildiği bir dönem vardı.

Fakat bu reklam verenler tarafından kalitesiz içeriklerle bütünleşen reklamlar anlamına geldiği için çeşitli önlemler alındı. Buna bağlı olarak para kazanma özelliğini aktif edebilmeniz için kanalınızın belirli bir pozisyona ulaşması gerekiyor.

İlk önceliğiniz 1.000 aboneye ulaşmak iken aynı zamanda mevcut videolarınızı ya da videonuzu en az 4.000 saat izlemeleri gerekiyor. Tek bir video yükleyerek bu limiti aşmayı bekleyebileceğiniz gibi profesyonel bir içerik üreticisi gibi düzenli olarak videolarınızı yükleyebilirsiniz.

Toplamda videoların oynatılma süresi 4.000 saati aştığında bu limiti doldurmuş oluyorsunuz. Abone sayınız 1.000'i geçtiğinde ise direkt olarak Youtube para kazanmayı aktif etme butonu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu noktadan sonra mevcut içeriklerinize ve sonrasında yükleyeceğiniz içeriklere reklam eklemek mümkün olacaktır.  

Youtube Kazanç Tablosu

  Youtube nasıl para kazanılır konusunun öncelikli noktası izlenme üzerinden para kazanmak olsa da diğer kazanç modellerinden de bahsetmekte fayda var. Öncelikli olarak 4.000 saat izlenme ve 1.000 abone limitini aşan her kanal para kazanma özelliğini aktif hale getirebilir.

Ancak belirli bir kitle edinerek izlenme sayılarıyla reklam verenlerin dikkatini çektikten sonra özel sponsorluklar yapılabiliyor. Bu videonuza bir markanın, kurum veya kuruluşun ya da hizmetin sponsor olması anlamına geliyor. Böylece yeni bir kazanç metodu daha aktif olmuş oluyor.

Normal şartlarda hiçbir Youtube yayıncısı geliriyle alakalı net rakamlar vermemekle beraber bununla alakalı şirketin sunmuş olduğu bazı yasaklamalar yer almaktadır. Ancak aşağı yukarı reklam kazanım ücretlerini zaten Google ve Youtube içerik üreticileriyle paylaşmaktadır.

Burada sektör önemli olduğu gibi sektörle alakalı hedef kitleye de odaklanmak gerekiyor. İnşaat malzemeleriyle alakalı bir reklamın çocuk videolarının yer aldığı bir kanalda görüntülenmesi çok makul bir sonuç olmayacaktır. Fakat sporla alakalı bir kanalda spor malzemeleri reklamı tam olarak hedef kitleye uygun bir reklam çalışmasına dönüşebilir.

İşte bu yüzden Youtube kazanç miktarı ile ilgili çok açık bir baremden söz edilebiliyor. Örneğin 1.000 görüntülenme için 0,5 $ ile 2 $ arasında bir rakamdan söz etmek mümkün. Bunu 1 milyon görüntüleme noktasında incelediğimizde de ortalama olarak 1-2 bin dolar seviyesinde bir kazançtan söz edilebiliyor. Tabii ki bunu her konum, sektör, hedef kitle, içerik ve zaman için söylemek mümkün değil. Çünkü tüm bu parametreler aslında kazancı da etkileyen önemli kıstaslara dönüşüyor.

Youtube'dan Ne Kadar Para Kazanılır 2021

Youtube'dan Ne Kadar Para Kazanılır 2022

  Her yıl olduğu gibi 2023 yılında Youtube kazançları artış gösterdi. Buna bağlı olarak aradaki barem daha da açıldı. 1 milyon izlenmeye ile kazanılabilecek miktarın zamanla ve hedef kitleyle büyük bir bağı olduğunu söylemiştik.

Çok hızlı bir biçimde yayılarak viral olan, kısa sürede 1 milyon izlenmeye ulaşan ve tamamıyla doğru hedef kitleye gösterilmiş olan reklamlarla 40 bin dolar dahi kazanabilen yabancı Youtube kanalları bulunuyor. Türkiye'de böylesine devasa bir kazançtan söz etmek oldukça zor olsa da standart olarak içerik üreticilerine ödenen tutarların yüksek olduğu biliniyor.

Ayrıca reklamdan kazanılan ücretin dışında Youtube para kazanma aşamasında sponsorlukların ciddi bir öneme sahip olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Şimdiye kadar herkesin bu kadar ilgi duymasının sebebi duyulan bu devasa rakamlar olmuştur.

Türkiye için Youtube 1 milyon izlenme elde edildiğinde kazanılacak olan tutarın vergi kesintisi ve diğer masrafların ise ayrıca göz önünde bulundurulması şart. Özellikle Türkiye'de yayıncılık yapan ve içerik üreten herkesin vergilerin ağırlığından ve benzer masrafların çok büyük olmasından dolayı şikâyetçi olduğunu sık sık duyuyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube'den Nasıl Para Kazanılır 2023?

Video üreterek para kazanmak istiyorsanız; özgün, farklı, dikkat çekici içerikler üretmelisiniz. İlk olarak 4000 izlenmeye ulaşmalısınız.

Youtube'den Ne Kadar Kazanılır 2022?

Aslında bu sorunun net bir cevabı olamaz. 1 lira da kazanabilirisiniz 1 milyon ve daha fazlası da... Fenomen olma durumunuza göre değişir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim