Youtube Ne Kadar İnternet Yer? 360p - 480p - 720p Videolar

Youtube ne kadar internet yer diye merak edenler genellikle mobil internet paketiyle video izleyenler oluyor. Zira ev internetlerinde sınırsız bir kullanıma izin verildiğinden ne kadar internet yediği pek önemsenmiyor.

Oysa sınırlı kotalarla var olan mobil tarifeler sürekli olarak internet paketi aşımına ve ekstra ücret ödemelerine sebebiyet verebiliyor. Bunu daha kontrollü bir biçimde ele almak isteyenler ise bir Youtube videosu ne kadar internet harcar konusunu araştırmaya başlıyor.

Tabii ki Google bünyesinde olan ve dünyanın en büyük video barındırma ve paylaşma platformu olarak bilinen Youtube gibi mecralar kullanıcı deneyimini fazlasıyla önemsiyor. Özellikle pek çok görüntü kalitesinde seçenek sunması bunu daha da makul pozisyona getiriyor.

Herkes dilediği kalitede video izleyerek internet kullanımını farklı ölçülerde değerlendirebiliyor. Youtube video kalitesi için 144p ile başlayan ve 8K'ya kadar çıkan seçenekler mevcut.   Dolayısıyla çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi artacağı için daha fazla internet tüketimi kaçınılmaz oluyor.

Bunu videonun sağ alt köşesinde yer alan çark simgesine tıklayarak dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Videonun otomatik olarak internet hızıyla bağlantılı şekilde kalitesini değiştirmesini sağlayabilir ya da her zaman belli bir kalitede olmasıyla internetten tasarruf sağlayabilirsiniz. Youtube ne kadar internet harcar konusunu bu kalite standartlarına göre gruplandırmak gerekiyor.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

1 Saatlik Video Kaç GB İnternet Yer?

  Youtube 1 saatlik video ne kadar internet yer konusunda pek çok veriye rastlamak mümkün. Çünkü bu bir saatlik yayının hangi kalitede olduğu harcanacak olan interneti ciddi boyutlarda etkilemektedir. 144p olarak oynatılan bir video ile 4K oynatılan bir video arasında ciddi farklar söz konusudur. Artık platformda 144p ve hatta 360p videolara rastlamak bile oldukça güçleşti. Genellikle 480p, 720p ve 1080p halen daha mobil izleyiciler için en revaçta olan çözünürlükler olarak biliniyor.

  • Youtube 1080p Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube videoları ne kadar internet harcar konusunda en merak edilen nokta Full HD olarak anılan 1080p üzerinde duruyor. Güncel olarak videoyu 1080p ile başlattığınızda dakikada 50-60 MB internet tüketimi söz konusudur. Bunu 1 saatlik videoya vurduğumuzda ise kabaca 3,5 GB internet gerektiğini söyleyebiliriz.

  • Youtube 720p Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube 720p ne kadar internet harcar sorusu da halen daha revaçta. Çünkü internet hızına bağlı olarak en akıcı ve kaliteli görüntü aralığı olarak biliniyor. Burada da dakikalık internet tüketimi 30 MB seviyelerinde. Yani bir saatlik bir video için 2 GB bir tüketim söz konusu.

  • Youtube 480p Ne Kadar İnternet Yer?

Youtube üzerinden internet hızınız yavaşsa 480p ile güzel bir çözünürlük yakalama fırsatınız var. Bunun için dakikalık veri akışı 10 MB civarlarındayken, saatlik tüketilen internet 550-600 MB seviyelerine denk geliyor.

  • Youtube 360p Ne Kadar İnternet Yer?

Özellikle cep telefonlarında izlenebilir olan fakat büyük ekranlı cihazlarda çözünürlük olarak yetersiz kalan 360p için oldukça düşük bir internet tüketimi mevcut. Dakikada 5-6 MB gibi bir tüketim söz konusu iken saatlik olarak 350 MB dolaylarında bir internet gereksinimi duyuluyor.  

Youtube Ne Kadar İnternet Harcar 360p Kalitede

  Youtube 360p film ne kadar internet yer araştırmasında filmin bir buçuk saat sürmesi durumunda yaklaşık 500-550 MB, filmin iki saat sürmesi durumunda ise 650-700 MB dolaylarında bir internet tüketimi söz konusu olacaktır. Özellikle cep telefonlarında ve tabletlerde halen daha 360p sık tercih edilen bir format. İnternetin hızlı olmadığı bölgelerde bunun bir kurtarıcı olarak görüldüğü bile oluyor.

Artık görüntü kalitesi ve ses kalitesi üst sınırlara ulaştığından dolayı 2K, 4K ve 8K seçenekleri Youtube için aktif edildi. Örneğin bir filmi izlemek için açtınız ve aklınızda Youtube 4K video ne kadar internet götürür sorusu yankılanıyor. Bunun için bir saatlik kullanımda toplamda 15-16 GB dolaylarında bir internet kullanımı söz konusu olacaktır. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Video Ne Kadar Yer?

Youtube video kaç GB internet yer sorusu aslında izlenilen videonun kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Full HD video saatte 3.5 GB’a kadar internet yer.

1 Saatlik Youtube Video Kaç GB İnternet Gider?

Youtube video 1080p kalitesindeyse saatte ortalama 3.5 GB internet yer. HD video ise neredeyse yarıya kadar düşer ve 60 dakikada 2 GB tüketir. Kota sorununuz varsa 480p 600 mb, 360p ise 350 MB civarı internet yer. Tabii, bu rakamlar ufak değişiklikler gösterebilir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim