Youtube Ne Kadar Para Veriyor? 10 Bin İzlenme Ücreti

Youtube ne kadar para veriyor araştırmaları hız kazanırken son dönemlerde Türkiye'de bununla ilgili vergi kesintileri ve pek çok spekülasyon tat kaçırabiliyor. Yine de dijital içerik üreticiliği önemli bir meslek grubu olma oylunda emin adımlarla ilerliyor.

Bu süreçte en önemli noktalardan birisi ise kazanç oranı olarak görülüyor. Çünkü tam anlamıyla hem Türkiye'de hem de yurtdışında Youtube ne kadar kazandırıyor sorusunun net bir yanıtına ulaşmak zor.

Bunun hem Youtube politikaları sebebiyle hem de bu politikalardan dolayı yayıncıların açıklayamadığı reklam rakamlarından ötürü böyle bir çıkmaza dönüştüğünü söylemek mümkün. Eğer video içerik üreticisi olarak Youtube kanalı açmak istiyorsanız bu noktada net bir bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Hatta bu en doğal hakkınız iken tahmini olan bazı rakamlara erişiyor olmak bile moral bozucu olarak nitelendirilebilir. Para kazanma noktasında ilk akla gelen nokta Youtube reklamları ne kadar kazandırıyor olsa da bunun sponsorluk boyutundan da söz etmek gerek. Ciddi sponsorluk anlaşmalarıyla pek çok yayıncı oldukça büyük firmalarla işbirliği yapabiliyor. Bunun neticesinde de yine ekstradan bir gelir elde etmek mümkün hale geliyor.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

Youtube 10 Bin İzlenme Kaç Para?

  Youtube 1 milyon izlenme kaç para konusunu ele aldığımızda net bir rakam olmamakla beraber 500 $ ile başlayan ve 4.000 $'a kadar çıkan bir grafikten söz edilebiliyor. İzlenme sayısı arttıkça, videonun viral olma potansiyeli işin içine girdikçe, içerik kalitesi arttıkça ve hedef kitle ile lokasyon uyumu yakalandıkça bu tutar yukarıya tırmanabiliyor.

Bu yüzden Youtube 1000 izlenmeye ne kadar ödüyor sorusunun yanıtında da 0,5 $ ile 2 $ bareminden bahsetmek mümkün oluyor.   Düz bir hesapla Youtube 10 bin izlenmeye ne veriyor sorusuna 5 $ ile 20 $ arası bir tutar olarak yanıt vermek mümkün.

Yine aynı mantıkla 100 bin izlenme için 50 $ ile 200 $, 1 milyon izlenme içinse 500 $ ile 2.000 $ arası ortalama rakamlar gün yüzüne çıkıyor. Bunun akabinde izlenme süreci, hedef kitle uyumu, lokasyon, reklam içerik uyumu, kitle standartları gibi kıstaslar göz önüne alınarak 2.000 $ olan üst kazanç limitinin çok daha üst baremlere ulaşacağından şüphe yok.  

Youtube kazanç tablosu bu şekilde iken burada en önem verilen diğer noktanın sponsorluklar olduğunu söylemiştik. Ortalama 10.000 $ yıllık kazancı olan bir Youtube kanalının verilen verilere oranla 3.000 $ gibi bir kısmı sponsorluklardan oluşabiliyor. Elbette ki profesyonel işbirlikleri ve büyük firmalarla sponsorluklar imzalayabilmek adına kitlenin, içerik kalitesinin ve kanalın ivmesinin önemine vurgu yapmak şart.  

Youtube Para Kazanma Hesaplama

  Youtube kazanç hesaplama noktasında Türkiye gibi yüksek vergi yükü olan ülkelerde pek çok yanıltıcı rakamı karşımıza çıkarabiliyor. Örneğin standart olarak bir metrik kullanarak hesap yapan pek çok web servisi ve uygulama var.

Hatta Youtube bile ortalama bir kazanç tutarını Adsense kısmında sunabiliyor. Fakat bunlar vergilerden muaf olarak vurgulanan rakamlar olduğu için yanıltıcı bir sonuca dönüşebiliyor .   Türkiye'de dijital reklamcılık ve pazarlama sektörünün gelişimiyle birlikte ciddi vergi yükleri söz konusu olmaya başladı. Hatta Youtuberlara vergi şoku gibi haberler bir döneme damga vuruyordu.

Halen daha reklam kazancı elde eden tüm Youtube yayıncılarının şirket kurarak kazançlarının yarısına yakın bir kısmını vergi olarak ödediği biliniyor. Bu bağlamda kazanç hesaplaması ile ilgili algoritmayı vergilerle biçimlendirmek ve brüt değil net kazanca odaklanmak daha mantıklı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Ne Kadar Para Veriyor?

Youtube üzerinden yayınladığınız videoların ücretleri aslında yayının dakikası, kaç reklam gösterdiği, reklam verenin tekliflerine göre değişiklik gösteriyor.

Youtube 10 bin ve 1 milyon izlenme Ne Kadar Kazandırır?

Youtube videolarınız eğer 10k civarında bir izlenmeye sahipse 5 Dolar ile 20 Dolar arasında bir tutar kazanabilirsiniz. Kısa videolarda işler değişebilir. 1 milyon izlenme de 500 Dolar ile 2000 Dolar  arasında kazandırabilir.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim