Youtube Profil Resmi Nasıl Yapılır? Boyutu Kaça Kaç?

Youtube profil resmi nasıl yapılır diyenlerdenseniz muhtemelen bu noktada tasarım sorunları yaşıyorsunuzdur. Genellikle görsel içerik üreticilerinin dikkat etmesi gereken en temel noktalardan birisi marka değeridir.

Bu tarz bir içerik üretmeden önce profil resminizin, kanal kapak fotoğrafınızın, açıklamaların ve belirlediğiniz başlıkların kullanıcılara hitap etmesi önem taşıyor. Ancak çok kötü tasarımlarla da karşı karşıya kaldığımız bilinen bir gerçek.

Bu durumdan arınmak için bir grafiker ile çalışarak Youtube kanalına profil resmi yaptırmak iyi bir çözüm olabilir. Herhangi bir bütçe ayırmadıysanız ya da kendiniz bir profil resmi yapmak istiyorsanız bu yine alternatif bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Önemli olan husus bu görselin sizin kanalınızı ve içeriğinizi ilk etapta insanlara temsil edeceğidir. Göze çarpan ilk detaylardan birisi olmasından dolayı profil fotoğrafı kötü olan bir kanalın en iyi içerikleri dahi üretse dikkat çekmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Youtube profil fotoğrafı nasıl yapılır diyenler için ilk olarak photoshop ya da illustrator benzeri tasarım uygulamaları kullanması gerektiğini vurgulayalım. Bunların eğitim süreci ya da öğrenme aşaması çok uzun süreceği için hemen hemen her zaman bir grafikerden profesyonel destek almak mantıklı olan seçenek olacaktır.

Yine de bütçe ile ilgili temel bir durum olduğu için kendiniz yapabileceğinizden dikkat edilmesi gereken en mühim noktayı vurgulayalım. Keza kendi profil fotoğrafını tasarlayanların yaptığı en büyük hata resim boyutuyla alakalı oluyor. Çünkü Youtube profil fotoğrafı boyutu belli sınırlara tabiidir.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube İzlenme Satın Al 100 İzlenme 14.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

 

Youtube Profil Resmi Boyutu

  Youtube profil resmi boyutları için pek çok kaynağa rastlayabilirsiniz. Eğer bu boyutlar belirlenen referans değerlere uygun olmazsa farklı cihazlar üzerinde farklı bir görüntü ortaya çıkabilir ya da istediğiniz kadar hoş bir estetik görünüme kavuşamayabilirsiniz. Direkt olarak önerilen ölçüler ise şu şekildedir.

 • Fotoğrafın boyutları 800*800 olmalıdır. Bu önerilen ölçek olup diğer ölçeklerde de kabul etmektedir.
 • 98*98 piksel ölçüsünde kare veya yuvarlak resim tavsiye edilmektedir.
 • Yükleyeceğiniz profil fotoğrafının formatı JPG, PNG veya BMP olmalıdır.
 • GIF kullanılabilecek bir format olmasına karşılık profil fotoğrafı olarak hareketli görsel oluşturmayacaktır.

  Birçok kullanıcı Youtube profil resmi ölçüsü için yanlış bir tasarım yaparak sorun yaşayabiliyor. Bunun yanında format önemli bir etkene dönüşüyor. Çünkü GIF yükleyerek hareketli görsel olmasını bekleyenler ya da JPG, BMP veya PNG dışında bir format seçenler istediği sonucu alamayabiliyor.   Youtube profil fotoğrafı nasıl yüklenir sorusunun yanıtını ise şu şekilde verebiliriz.

 • Hesabınızla giriş yaptıktan sonra Youtube Studio üzerine geçiş yapın.
 • Burada yer alan sekmelerden Özelleştirme diyerek devam edin.
 • Özelleştirme menüsü altından Markalama sekmesine geçin.
 • Değiştir seçeneğine tıkladıktan sonra fotoğrafı yükleyin ve boyutunu ayarlayın.
 • Ayarlama işleminiz tamamlandıktan sonra bitti diyerek işlemi tamamlayın.
 • Bitti dedikten sonra Yayınla seçeneğine tıklamadığınız sürece yeni profil fotoğrafınız görüntülenmeyecektir.
 • Bu güncellemeyi yaptıktan sonra profil fotoğrafı değişmediyse yayınla seçeneğine tıkladığınıza emin olun. Eğer eminse birkaç dakika sonra tekrardan kontrol ederek yayınlandığını teyit edin.

 

Youtube Kanal Resmi Yapma Programsız

  Youtube kanal resmi yapma aşamasında tabii ki photoshop ya da illustrator ile çok profesyonel işlemler yapılabiliyor. Burada asıl önemli olan nokta ise programsız bir tasarıma imza atmak. Çünkü bu tip profesyonel uygulamaların kullanımı standart kullanıcılara bir hayli zor ve karmaşık geliyor.

Bunun çözümü içinse programsız bir şekilde, hazır şablonlar üzerinden tasarımları ortaya çıkarmaya yönelim artıyor.   Hemen hemen herkesin programsız Youtube profil fotoğrafı yapma talebiyle beraber piyasada yer alan hazır şablonlu tasarım araçları buna yöneliyor.

Özellikle Canva bunun için en uygun seçeneklerden birisi olsa da farklı alternatiflerle de çok güncel tasarımlar üzerinde çalışılabiliyor. Hatta hazır kanal resmi şablonlarını gördükten sonra pek çok takip ettiğiniz kanalın görselinin bu şekilde oluşturulduğunu hemen fark edeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube Profil Resmi Nasıl Yapılır?

Youtube profil resmi eğer profesyonel bir iş yapıyorsanız grafikerden destek almalısınız. Bazı mecralarda 20-30 lira gibi uygun fiyatlara yapılıyor. Kendiniz ise Photoshop ya da daha amatör uygulamalarda deneyebilirsiniz. Kendi çektiğiniz resmi kullanacaksanız da profil boyutlarına dikkat etmelisiniz.

Youtube Profil Resim Boyutu Ölçüsü Kaç?

Youtube profil fotoğrafı için belirli boyutlara uymanız gerekiyor.  Genelde bu resimlerin kare olduğuna dikkat etmişsinizdir. O yüzden 800x800 ya da küçük boyutlar için 98x98 ölçüleri kullanılmalıdır. Fotoğraflardan yapacaksanız da enlemesine olanları değil, profil şeklinde çekilen fotoğrafları değerlendirin. Program kullanıyorsanız da kalite ayarına dikkat edin.

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim