Youtube Video Nasıl Yüklenir? Kalite Ayarları

Youtube video nasıl yüklenir diyerek bu eşsiz dünyaya hızlı bir adım atmak istiyor olabilirsiniz. Özellikle dijital içerik üreticilerin çok büyük kazançlara imza attığı günümüz şartlarında Youtuber olmak, içerik üreterek reklam yayınlarından para kazanmak ortak istekler arasında sayılabilir.

En önemli ayrıntıların başında ise bunun için nelere ihtiyaç olduğu, ne gibi eğitimler alınması gerektiği ve temelde nasıl yapılacağı geliyor. Aslında Youtube video yükleme konusunda tüm kullanıcılarının rahatlıkla kullanabileceği kolay bir arayüz sunuyor.

Bu arayüz herkesin rahatlıkla algılayabileceği, kolayca tercih edebileceği ve özellikle pratik bir biçimde kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Elbette ki video yükleme aşamasına geçmeden önce video hazırlık sürecini bambaşka bir konu olarak ele almak mümkün.

Farklı video konseptlerinde farklı hazırlık süreçleri olabiliyor. Bunu kendiniz belirleyebilir ve nasıl bir içerik üreticisi olacaksanız buna bağlı olarak yönergeleri izlemeniz daha doğru olabilir. Eğer bir kameranın karşısında video çekerek bu içerikleri yayınlamak istiyorsanız önceliğiniz ham görüntüyü ve sesi elde etmek, kurgudan geçirmek ve montajını tamamlamak olmalıdır.

Bir sonraki adımda ise Youtube video nasıl yüklenir sorusuna geri dönerek bu aşmaya gelebilirsiniz. Aynı şekilde direkt bilgi içerikli, görüntünün hazır video ve fotoğraflardan oluştuğu içeriklerde ses kaydıyla video senkronizasyonu kurguda hazırlanarak yüklemeye hazır hale getirilmelidir.  

Youtube Yorum Satın Al 10 Yorum 9.99 TL

Youtube Beğeni Satın Al 100 Beğeni 6.99 TL

Youtube Abone Satın Al 100 Abone 74.99 TL

Youtube Yorum Beğenisi Satın Al 50 Yorum Beğenisi 4.99 TL

Youtube +4000 Saat İzlenme Satın Al Kampanya

Youtube Kısa Video Nasıl Yüklenir?

  Youtube kısa video yükleme ile standart bir video içeriğin yüklenmesi arasında bariz bir fark bulunmuyor. Direkt olarak yükleme işlemini Youtube Studios üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Hesabınızla Youtube üzerinden giriş yaptıktan sonra zaten Studio kısmına erişebilir, burada mevcut videolarınızı inceleyebilir, çeşitli düzenlemeler yapabilir ya da yeni içerikler yükleyerek abonelerinizle paylaşabilirsiniz.  

Youtube video yüklerken dikkat edilmesi gerekenler arasında tabii ki telif hakkını hiçe saymak mümkün değil. Hazırladığınız video teorik olarak Google tarafından geliştirilmiş olan, telif haklarını tarayan standart bir yapay zekanın onayına sunuluyor.

Mevcut videolarla ya da internetteki içeriklerle kıyaslanarak olası bir telif durumunda bu aşamada uyarı alınabiliyor. Yine sonrasında da telif hakkı ihlali şikâyetleriyle videolarınız için ihtar alma potansiyelini unutmamanız gerekiyor.

  • Youtube Studio kısmına girin.
  • Oluştur kısmına tıklayın.
  • Oluştur kısmına tıkladıktan sonra direkt olarak kamera üzerinden video çekme potansiyeli doğsa bile profesyonel bir video daha önceden kurgudan geçmiş ve montajı tamamlanmış içerikler olarak tanımlanıyor.
  • Video yükle dediğinizde isterseniz bilgisayarın dosyalarına göz atabiliyorsunuz.
  • Aynı zamanda videoyu tutup bu ekrana sürükleyerek bıraktığınızda da upload işlemi başlamış oluyor.
  • Yükleme esnasında video ismi, açıklamaları, kullanılacak diğer ayar seçenekleri, kalitesi, video içi kartları seçilerek render işlemi başlatılabiliyor.
  • Dilerseniz ileri tarihte yayınlamak, video için geri sayım ya da ilk izleme partisi gibi bir etkinlik oluşturmak bu noktada mümkün oluyor.

 

Youtube Video Yükleme Kalite Ayarları

  Youtube video yüklerken kalite ayarı en çok sorun yaşanılan noktalardan birisidir. Öncelikle baz görüntünün ve sesin montajı tamamlandıktan sonra kalitesine bağlı olarak belli bir standardı olduğunu söylemek gerek.

Ancak sonrasında da videonun web üzerinde işlenmesi yani render edilmesi gerekiyor. Render işlemleri son derece uzun sürebilen, yoğun bir çalışma ve performans gerektiren işlemlerdir. Düşük donanımlı bir bilgisayarda saatlerce hatta günlerce sürebilecek yüksek çözünürlüklü video render işlemlerine rastlanabilir.

Yüksek donanımlı bilgisayarlar için aynı videonun render işlemi dakikalarla ölçümlenebilir. Bu yüzden Youtube video render süresi aslında donanıma bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Render tamamlanamadığında, hatalı olduğunda ve yükleme esnasında bir takım sorunlar yaşandığında çok düşük görüntü kaliteleri söz konusu olabiliyor.

Yükleme tamamlandıktan sonra Youtube video kalite ayarı için ekranın sağ alt bölümünde yer alan çarka tıklayabilirsiniz. Burada görüntüyü yüklerken seçtiğiniz varyasyonlara bağlı olarak 144p, 360p, 480p, 720p, 1080p, 2160p ve 4360p seçenekleri görünecektir. Dilediğiniz birisini seçerek izlemeye başlamanız mümkündür. Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Youtube Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Youtube Studio – oluştur – video yükle – kalite ayarları bölümünden istediğiniz açıklamayı da girebilirsiniz. Video çekme işlemini de o an yapabilirsiniz ama önceden hazırlanan kaliteli içerikler daha etkili olacaktır.

Youtube Video Kalite Ayarları Nasıl Yapılır?

Youtube videolarınız ne kadar kaliteli olursa izlenme ve dikkat çekme oranınız daha yüksek olur. Kaldı ki üst sıralarda yer almak için de kalite ayarları önemli. İzleyiciler de kaliteli görüntüyü seçme şansına sahip, böylece kotaları fazla gitmiyor, kota olsa dahi video donma ihtimali azalıyor. Videonun sağ altındaki çarka tıklandığında izleyiciler kalite ayarını değiştirebilir.  

Spariş Sorgula

Ödeme Bildir

İletişim